İnstagram Bilgisayardan Fotoğraf Paylaşma

Instagram’ın Türkiye saatiyle 02:00 sularında tüm kullanıcılarla kullanıma sunmuş olduğu yeni özelliği, bayadır beklenen bilgisayardan fotoğraf yüklenmesine olanak sağlıyor.

Instagram, daha çok kullanıcıya ulaşabilmek adına, Facebook’un Lite (Facebook Lite, Messenger Lite) taktiğiyle benzer bir alternatif izleyerek, mobil browser üzerinden resim yüklenmesine izin vermeye başladı. Akıllı cihazınızın tarayıcısından Instagram.com’a giriş yaparsanız, ekranın alt kısmındaki menü sekmesinden dilerseniz gezintiye çıkabilir isterseniz de resim paylaşımı yapabilirsiniz. Bu özellik oldukça kısıtlı. Telefonumdan denediğim zaman sadece fotoğraf yükleyebildiğimi ve yatay dikey boyutlandırma dışında herhangi bir özelleştirme de yapamadığımı gördüm. Yani sadece resim paylaşımı ve açıklama yazdıktan sonra paylaşıyorsunuz.

Bilgisayardan adım adım resim paylaşımı şöyle:

Buraya kadar her şey normal bir güncellemeden ibaret. Instagram, yine bekleneni vermemiş ve bilgisayardan fotoğraf yüklemeyi mümkün değil diyebilirsiniz fakat aslında öyle değil. Mobil tarayıcıdan fotoğraf yükleme, bilgisayarınızdan da fotoğraf yüklemenize olanak sağlamış durumda.


Instagram bu özelliği kısıtlamıştır diye düşünüyordum fakat bilgisayarınızdan sanki mobil telefondan bağlı gibi Instagram’a giriş yaparsanız siz de resim yükleyebilirsiniz.

Benim yapmış olduğum işlem ise şöyledir;

Chrome tarayıcısı ile Instagram.com hesabıma bağlandım.
Cmd + shift + c kısa yolunu tuşlayarak kodları görüntüledim.
Açılan bölümde, mobil cihazda görüntüleme yerini açtım.
Bu işlemlerden sonrasında ise sanki bir akıllı cihazdan Instagram.com’a bağlandım ve telefonda görünen fotoğraf paylaşma sekmeleri orada görünüyordu. Normalde bilgisayarda yapamadığım, resim paylaşma işlemini burada tamamladım. Fakat kafa karıştıcı gibi gelse de aslında çok kolay bir yöntem ile yükledim resmi. Filtre, etiketleme veya konum ekleme gibi özellikler maalesef yok ama eğer amacınız sadece instagram’a resim yüklemekse eğer bunu artık bilgisayarınızdan kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram bu güncellemeyi bir çok kullanıcıya ulaşabilmek için yapmış olsa da yakın tarihte bilgisayardan da resim yüklemesine izin vereceğini düşünüyorum. Hem de uygulamadaki tüm özellikleri kullanarak.

Bir önceki yazımız olan İnstagram Tanınmış Kişi başlıklı makalemizde instagram, instagram mavi tık ve instagram rozet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir