iPhone Otomatik Ekran Kapatma Ayarı

iPhone serisi akıllı cihazlarda uyguladığı ufak fakat cihaza oldukça işlevsellik ekleyen bir kaç özellikler bulunuyor. Bu ufak özellikler sayesinde iphone kullanıcıları için hem daha güvenli akıllı telefon kullanımı yapmaları sağlanıyor hem de pil tasarrufu açısından, telefon hafızası bakımından oldukça fayda gibi ekstra artılar sunuluyor. Bu şekilde genel kullanımda iyileştirmeler için sunulan özelliklerden bir diğeri de iPhone otomatik ekran kapanma özelliğidir.

Adından da anlaşıldığı gibi bu özellik ile iPhone akıllı cihazınızı belirli bir süre kullanmadığınızda eğer kilit ekranı aktif ise telefonun ekranı kapanıyor ve kilit ekranına geçiş yapıyor. Bir çok akıllı telefon firmasının da kullandığı bu yöntem ile hem daha uzun süreli bir pil ömrü elde edilmiş oluyor hem de kullanıcıların ekranlarını açık unutması durumunda gizli bilgilerinin başka insanlar tarafından görülmesi gibi olumsuzlukların da önüne geçmiş oluyor.

Fakat her ne kadar bu özellik iPhone akıllı telefonlara hem pil hem de güvenlik yönünden ayrıcalıklar getiriyor olsa da bunun dışında kimi durumlarsa ise kullanımı daha farklı yönde etkileyebiliyor. Bu dengeyi sağlayabilmek için ise iPhone otomatik ekran kapanması özelliğinin kontrolü kullanıcılara bırakılmış. Dilediğiniz zaman ekran kapanmasını kapalı duruma getirmeniz mümkün. Fakat bunu nasıl yapabiliriz.

iPhone Otomatik Ekran Kapanma Ayarları Nasıl Yapılmalıdır ?

Ekran ayarlarını değiştirebilmeniz için ilk önce uygulama menüsünden tüm ayarlamaların yapılmış olduğu ayarlar sekmesinden giriş yapmanız gerekiyor.
Ayarlar kısmında karşınıza gelen menüden “ekran ve parlaklık” kısmına erişim sağlıyorsunuz.
Bu bölümden düzenlemeler yapmanız gerekecek.
Ekran ve parlaklık sekmesinde yine karşınıza birden fazla ayar gereken seçenek çıkıyor.
Bu bölümden “otomatik kilit” kısmına giriş yapacağız.
Karşınıza çıkan seçenekler bölümünden “asla” sekmesini işaretlemeniz gerekiyor.
Bu ayarlamalardan sonra otomatik olarak ekran kapanma işlemi kapanmış olacak.
Yada dilediğiniz bir süre seçebilirsiniz, 5 dk gibi sürelerde mevcut burada ki süre ayarlaması tamamen sizin tercihiniz olacaktır.

NOT: İphone Ekran kapatma özelliği pil tasarrufundan ziyade akıllı telefon kullanıcısının güvenliği açısından oldukça gerekli bir özelliktir. Bu sebeple “asla” seçeneğini gerekmedikçe kullanmamanızda yarar var.

İphone ekranlarının kırılmasıyla ilgili bir diğer yazımız eğer ki olurda başınıza bu tarz İphone Ekran Kırılması hakkında üzücü bir olay denk gelirse, umarım denk gelmezse gelirse diye göz atmanızda yarar var.

Bir önceki yazımız olan Kayıt Dışı İmei Nedir başlıklı makalemizde imei klonlanlaması, imei numarası ve kapanan imei hakkında bilgiler verilmektedir.

One thought on “iPhone Otomatik Ekran Kapatma Ayarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir