Kano Nedir Nasıl Yapılır ?

Kano sporu için seçilen yerler genelde doğa harikası yerlerdir ve kolay kolay aklınızdan çıkmayacak güzelliktedir. Kimsenin ulaşamadığı ya da çok az kişinin ulaşabildiği yerlere kanoyla ulaşabilmek bir ayrıcalık olsa gerek. Kanoda amaç sadece hızlı bir şekilde yol almak değil bir yandan da çevrenizdeki doğal güzelliklerin farkına varabilmektir. Doğal su kanallarından geçerken saçlarınıza ağaç dalları değmesi, ıssız otluklardan geçerken içinizin farkında olmadan ürpermesi adrenalin tutkusu olanların vazgeçilmezi olacaktır. Bu tatlı mücadele sonrası akşam evinize hafif bir yorgunluk ve çok güzel anılarla dönmek sizi o kadar rahatlatmış olacak ki anlatamam.

Kano, genellikle göllerde ve debisi çok yüksek olmayan akarsularda yapılan bir doğa sporu çeşididir. Profesyonel kanolar genellikle tek kişiliktir ve debisi yüksek hırçın akarsularda kullanılır. Amaç doğayla girilen mücadeleden galip çıkabilmektir. Profesyonel kanoları kullanmak için belirli bir süre ve nitelikte eğitim almış olmak gerekir. Kürek çekmek hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Doğal su kanallarından geçerken saçlarınıza ağaç dalları değecek, su bitkileri ve sazlıklar kanonuzun hızını kesecek.

Kano genellikle durgun sularda yapıldığı için, rehberlerinizin tur öncesi vereceği yarım saatlik eğitimi iyi dinlemesi yeterli gelmektedir. Bu talimatlara uyduğunuz ve takım arkadaşlarınızla uyum sağladığınız takdirde çok dengeli ve hızlı bir şekilde bu sporu kolaylıkla yapabilirsiniz. İstanbul çevresinde özellikle durusu, bilinen diğer adıyla Terkos Gölünde bu sporu yapmak için elverişli olan parkurlar var. Yakın olması ve doğal güzellikleri acenteleri Durusuya çeken en önemli neden. Çünkü günü birlik turlarda aktiviteye daha fazla vakit ayırabilmek amacıyla gidilecek parkurun yakın olması tercih ediliyor. Gün içindeki faaliyetler gidilen yerin özelliklerine göre değişiklik gösterecektir. Akdeniz bölgesine düzenlenen bir turda bu bölgenin benzeri olmayan tarihi kentlerini gezecek, doğal güzelliklerinin keyfine yapacağınız yürüyüşlerle varacaksınız.

Karadeniz bölgesine gittiğinizde Fırtına deresinin benzeri olmayan uğultusu heryerde sizi takip edecek, çıktığınız yaylalarda odun ateşinde demlenen çayınızı yudumlarken hiçbir yerde bulamaycağınız bölgeye has köy yemeklerini tur arkadaşlarınızla paylaşmanın keyfine varacaksınız.

KANO YAPILACAK PARKURLAR:

Rafting yapılabilen bölgelerin hemen hemen tümü kano sporuna da elverişli bölgelerdir.

Türkiye genelinde kano yapılabilecek sahaları ve dönemleri:

1-Çoruh Nehri (Artvin): Haziran-Ekim arası

2-Köprüçay (Antalya): Nisan-Ekim arası

3-Dalaman Çayı (Antalya): Nisan-Ekim arası

4-Zamantı Irmağı (Kayseri): Haziran-Ekim arası

5-Göksu Nehri (Mersin): Nisan-Ekim arası

6-Göksu Çayı (Adana): Haziran-Ekim arası

7-Sarısu (Kandıra): Aralık-Mayıs arası

8-Melen Çayı (Bolu): Aralık-Mayıs arası

9-Fırtına Deresi (Rize): Haziran-Eylül arası

10-Berta Çayı (Artvin): Haziran-Ekim arası

11-Barhal Deresi (Rize): Haziran-Eylül arası

12-Oltu Çayı (Erzurum): Haziran-Ekim arası

13-Harşit Çayı (Gümüşhane): Haziran-Ekim arası

Bir önceki yazımız olan Romantik Evlilik Teklifleri başlıklı makalemizde evlilik teklif fikirleri, evlilik teklifi ve evlilik teklifi nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir