Sigarayı Bırakma Yolları

İnsan sağlığı için büyük tehlike oluşturan tütün ürünlerinden sigara iç organlara ve çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir. Sigaraya yeni başlayanların sayısı her sene yükseliş gösteriyor bu yaşlar 12 – 13 aralığında olmaktadır. İnsan yaşamını sağlık ve ekonomik yönden olumsuz etkileyen sigaradan kurtulmak isteyen sigara kullananlar bunu başaramama korkusu ile sigarayla yaşamlarını devam ettirmektedir. Sigaradan kurtulmak isteyen tiryakiler sigarayı bırakmak için neler yapmaları konusunda pek bilgili olmadıklarından birden fazla sigara bırakma denemeleri olumsuz sonuçlanarak tekrar sigaraya başlıyorlar.

Günümüzde kötü alışkanlık dediğimiz zaman ilk başta gelen sigaranın kapalı alanlarda içilmesinin tamamen yasaklanması ile çeşitli para cezaları ile caydırılmaya çalışmasına rağmen, sigara satışlarından devletin aldığı vergi göz önünde bulundurulursa sigarayı tamamen yasaklamak hiçte mantıklı bir hareket olarak görünmüyor. Sigarayı bırakmak için ilk önce sevdiklerinizi düşünmeniz ve ilerleyen yaşantınızda karşınıza çıkacak sağlık problemlerini göz önüne getirmeniz gerekiyor. Sağlık kuruluşlarıda sigaradan kurtulma konusunda ücretsiz olarak destek ve tedavi amaçlı hizmet verirken, sigarayı halen bırakamıyacağınızı düşünüyorsanız eğer alt kısımdaki tavsiyelerden başlamanız sizin için faydalı olacaktır.

Sigarayı Bırakma Yolları ?

İlk başta hedeflerinizi ve şartlarınızı kendiniz belirlemeniz gerekiyor. Örneğin para biriktirmek, sağlık problemlerinden kurtulmak yada çoçuklarınıza kötü örnek olmaktan vazgeçmek gerekiyor. Aklınıza sigara geldiğinde bu nedenleri düşünerek hareket etmenizde büyük fayda var.
Öncelikle içtiğiniz sigara miktarını günlük olarak azaltarak, sigarayı bırakmayı deneyebilirsiniz. Aniden sigara bırakanların %75’lik kesimi tekrardan sigaraya başladıkları görülmektedir.
Üzerinizde sigara yada sigarayı hatırlatacak çakmak ve kibrit gibi sigarayı hatırlatacak ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız yanınızda bulundurmamalısınız. Sigarayı bıraktığınız zaman üzerinizde bulunan sigaraları yok edin.
Sigara içen kişilerin yanında durmayın ve sigarayı bıraktığınızı belirterek bu günlerde sinirli ve stresli olacağınızı bilin.
İçerisinde kafein bulunan Kahve sonrası sigara içme isteği getireceği için belirli bir zaman kahveden uzak durun. Sigarayı aklınıza getirmeyerek oyalanacak birşeyler bulmanız sizin için çok iyi olacaktır.Acı yada çok tatlı şeyler yerine, meyve tüketmeniz sigara istediğini azaltacaktır. Sigara için harcadığınız parayı bir kenarda biriktirerek, içmediğinizde ne kadar birikim yapacağınızı görün.

Sigara nasıl bırakılır, Sigaradan kurtulma yolları, hakkında ayrıntılar yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Zumba Dansının Faydaları başlıklı makalemizde kilo verme, zumba dansı ve zumba dansı kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.

3 thoughts on “Sigarayı Bırakma Yolları

  1. Sigarayı bırakmak aslında tamamen psikolojik bir durumdan ibarettir. Sadece yapmanız gereken şey iradenize sahip çıkabilmek olmalı

  2. Yıllardır sigarayı ve alkolü bırakmaya çalışıyorum, bakalım inş ilerleyen zamanlarda bırakacağım

  3. Şu sigara denen illeti bir bırakabilsem, tek sorunum şu nasıl bırakabileceğim değil de, tedavi süreci falan nasıl işliyor. Sigarayı bırakma hattını denedim ama pek bir faydasını görmedim açıkçası.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir