Zeka Gelişimi

Zeka bilindiği gibi aslında yalnızca sözel veya sayısal olarak olmasa da birçok farklı anlamda çeşitlendirmelere sahiptir ve bu tip zekalarda sadece birine değil bir çoğuna baskın şekilde sahip olunabilir. Ancak zeka testi sayesinde bilgi edinebildiğimiz bu zeka düzeyini daha sonrasında geliştirmek mümkün müdür ?

Zeka yaşta değil baştadır.

Bir çok insan yaşın ilerlemesi ile zekaya ait nitelik ve yeteneklerinin kaybolmasından endişe duyar veya 18 yaşın zekanın yükseliş yaptığı yaş olup bu yükselişin bir daha kazanılamayacağına inanır. Fakat durum bundan çok daha farklıdır. Zekasını geliştirme çabalarını yaşantısı boyunca devam ettiren kişi yaşı nedeniyle ömür boyu paralel şekilde ilerleyen bir grafik izleyemese bile mutlaka zeka seviyesini olması gerekenden ileri bir noktaya çıkarabilir. Mesela aynı IQ seviyesine sahip iki kişiden biri koşullar ve zeka yönünü eğitmemesi sebebiyle yalnızca biyolojik nedenlerden 18 yaşında zeka ilerlemesini yaşayabilirken, bir diğer kişi zeka oyunları ile zihnini dinç tutarak bu zirveyi uzatabilir veya bu bireyden çok daha önce öne geçebilir.

Zekayı geliştirmek
Zekayı geliştirmek için birden fazla yol ve kural olduğu gibi zeka gelişimi kendi içinde belli bir disiplini de gerektirir. Beslenme ve uykunun önemli bir rol oynadığı zeka gelişiminde size verileni geliştirmek için ise üstün olduğunuz alana yönelmemiz ve bu alanlarda bulmacalar, zeka oyunu, puzzle ya da sanatsal çalışmalar gibi uygulamalarla kendinizi bir eğitim süresine girmenizi gerektirir.
Bu uygulamalar sizin verimizi yükseltiği gibi zamanla sahip olduklarınızın körelmesine engeller ve biyolojik saatinizin zekanız üstündeki olumsuz yönlerine karşı koyar. Mesela matematiksel zekası yüksek bir kişi her gün öğrendiği yeni formüller ile kendini geliştirirken ve bu formüller sayesinde değişik bakış açıları sağlayarak zekasını güçlendirebilir.
Zeka tiplerine meyil
Değişik zeka tiplerinden hangisine daha olumlu olduğunuzu ve biyolojik olarak nasıl bir yetenek ile dünyaya geldiğinizi veya eğitiminize bağlı olarak zihninizin odaklanması ile hangi zeka tipinizi daha çok geliştirmiş olduğunuzu anlamak için özel zeka testi yolları da yer almaktadır. Bir çoğu deneme evresinde olan bu testler tamamen bilimsel dayanaklara sahip olmakla birlikte zeka tipiniz hakkında bilgi verebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Delirme Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde delirme belirtileri, delirme belirtileri nedir ve delirme belirtisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir