Delirme Belirtileri Nelerdir

Delirme Belirtisi Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur.?
Deli, çevremizde bildiğiniz gibi saçı başı birbirine girmiş, ne konuştuğu anlaşılmayan, ortam içerisinde tuhaf tavırlar sergileyen kişilerin görtermiş olduğu bir kavram değildir. Delilik, bazı belirtiler ile kendisini fark ettiren, ciddi bir zihin sorunudur. Fakat şunu belirtelim, deliren kişi delirdiğinin farkına varamaz. Toplum tarafından belirtileri fark edilebilir. Yoksa kimse durup dururken, ben deliriyor muyum acaba tarzında bir soru ile karşınıza çıkmayacaktır. Böyle olmasının sebebi kişinin delirmekten, veya kendisine deli teşhisinin konulmasından kaynaklanır. Vücudun bir çeşit kendini savunma mekanizması da denilebilir bunun için.
Deliliğin ilk başta görülen belirtileri arasında kişiye gelen tuhaf seslerdir. Bu sesler genelde farklı komutlar veren, yöneltici, yönlendirici seslerden oluşmaktadır. Kişiye, sen şusun, sen busun, bak şu şöyle oluyor, bunu böyle yap, kendini şuradan at gibi komutlar ile birlikte telkinler verir. Zihnini sürekli yoran bu sesler, bir zaman sonra o kişinin zihnini neredeyse tamamen ele geçirir. Kişi sağlıklı düşünemez hale gelir, komutlara bazen seslerin kesilmesi için, bazen de korktuğu için uymaya başlar.

Genelde toplumda iki çeşit delilik vakası görülmektedir. Bunlardan biri çok agresif, gördüğü her şeye vurmaya, kırmaya çalışan tiptir ki bu tip en tehlikeli olanıdır. Diğeri ise bunun tam tersi tümüyle içine kapanık, sosyal çevresi bitmiş, yataktan çıkmayan, kimseyle konuşmak istemeyen tiptir.
Çoğunlukta 20 ile 25 yaşları arasında görülen bu hastalık, erken tedavi edilmezse ilerleme riskini yükseltmektedir.
Bir çok psikolojik hastalık vardır. Bunların bazıları ise travmalar ile sonradan ortaya çıkar, diğerleri doğuştan gelir. Her psikolojik sorun, deliliğe gösteriyor anlamına gelmez. Delilik olgusu, kişide yavaş yavaş ortaya çıkıp, kontrolü bir süre sonra tümüyle kaybetmesi şeklinde ortaya çıkar. Normal bir insanın asla yapmayacağı bir şeyi, normal bir şey gibi yapmak, garip tavırlar göstermesi, olmayan nesne ya da kişiler ile konuşulması gibi ciddi problemler şeklinde kendisini gösterebilmektedir.
Şu da var ki, “ben deliriyor muyum acaba?” takıntısı da çok yanlış bir davranış biçimidir. Bu şekilde kişi kendisini korkulara darp etmemelidir. Çünkü delirecek birey bunu düşünmez, düşünemez. Yaptığı bir çok şey ona normal gözükebilir, sadece dış toplum tarafından kişinin hareketlerindeki anormal tavırları fark edilir. Kendinizde bir psikolojik problem olduğunu düşünüyorsanız eğer, en yakın psikologdan destek almanızı öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde tırnak bakımı, tırnak batması ve tırnak çekimi hakkında bilgiler verilmektedir.

3 thoughts on “Delirme Belirtileri Nelerdir

  1. Delirme korkusu genelde anksiyete (kaygı) bozukluğu ve panik atak yaşayan kişilerde duyuluyor. Ayrıca bahsettiğiniz sesler şizofreniye bağlı olarak ortaya çıkabilir. Anksiyete yaşayanlar için tavsiyem delirme korkusunu, deliren biri duymaz rahat olabilirsiniz.

  2. Bir tavsiyede bulunayım, eğer maddi açıdan çok sıkıntılı değilseniz mutlaka her bireyin bi psikoloji terapiye ihtiyacı var. Sorununuz olsun ya da olmasın en azından kendiniz için iyi geleceğinden emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir