İmza Sirküsü Nedir Nereden Alınır

İmza Sirküsü Nedir ?

Resmi daire veya ticari bir kuruluşta imza atmaya yetkili olan insanların imza örneklerinin öncelik sırasına göre hazırlandığı belgeye imza sirküsü denir. Günümüzde imza sirküleri resmi kurumlara şirketler adına gönderilecek olan evraklarda olmazsa olmazlar listesinde ilk sırada yer alıyor. İmza sirküleri içerisindeki A grubu imzalar firmaların yönetim kurulu başkanı ile yönetim kurulu üyelerin yan yana atmış oldukları 3’er tane imzaları, B grubu imzalar firmaların üst yöneticilerinin imzaları, C grubu imzalar ise çoğunluk olarak şef sıfatı taşıyan çalışanların imzalarını kapsamaktadır. Sadece firmalara özel olarak hazırlanan bu belgeler ile firma bünyesindeki kişiler, yapılacak işlemleri resmi olarak sorunsuzca gerçekleştirebilirler.

Bir firma için imza sirküsü hazırlanmak istendiği zaman öncelikli olarak bazı belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bunların başında vergi levhası geliyor. Ardından firmanın kayıtlı olduğu ticaret sicil gazetesi ile imza sirkülerinin çıkartılacağı kişilerin nüfus cüzdanları da yine imza sirküsü için notere iletmesi gerekmektedir. Burada yer alan bilgilerin eksiksiz bir şekilde hazırlanmasının ardından herhangi bir notere gidilmesi sonrasında çok kısa bir süre içerisinde noter imza sirküsünü hazırlayacaktır. Hazırlanacak imza sirküsü arkasına ise TC kimlik fotokopileri ile ticaret sicil gazetesinin fotokopisi eklenecektir. Bunun sonrasında ise kişilerden 3 tane imza atması istenecektir. İmza sirkülerinin hazırlanmasının sonrasında ise bunun bir örneği noterde kalırken diğeri kişiye verilecektir.

İmza Sirküsü Nereden Alınır ?

İmza sirküsü sadece noterlerden alınır, ve bir çok farklı yerde kullanılmaktadır. Ancak bu kullanım esnasında her seferinde imza sirküsünün aslını kullanmak ciddi anlamda masraf olması anlamına gelecektir. Bunun yerine imza sirkülerin fotokopilerinin kullanılması bir çok kurumda veya kullanmak istediğiniz yerlerde yeterli olacaktır. Fakat bazı durumlarda karşı taraftaki kişiler veya firmalar, sirkünün aslını yani orjinal halini görmek isteyebilir. Bu tarz durumlar ile karşılaşıldığı zaman işlerin yavaşlamasını ortadan kaldırmak adına kişiler fotokopileri karşı tarafa verdikleri zaman her ihtimale karşı olarak mutlaka yanında imza sirkülerinin asıllarını bulundurmasında fayda var. Böylece sorun çıktığı takdirde imza sirküsünün aslını kişilere göstererek sorunu ortadan kaldırmış olurlar. İmza Sirkülerin kullanımı ile alakalı ise insanlar isteklerini kolaylıkla noterde belirleyebiliyorlar. Yani imza sirküsünde tamamlanacak olan işler için insanlar diledikleri gibi imza sirküsü hazırlatabilirler.

Bir önceki yazımız olan Tüm Bankaların Hesap İşletim Ücretleri başlıklı makalemizde hesap işletim, hesap işletim ücreti ve hesap işletim ücreti almayan bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir