İnstagram Hesap Doğrulama

Günümüzde birden fazla sebeple yaptığımız hatalardan dolayı sosyal medya hesaplarımız kapanabiliyor. Bundan dolayı bazı zamanlarda instagram hesabımızın çalınmasına bile sebep oluyor. WhatsApp ve Facebook gibi tüm online hizmet veren sosyal medya firmaları 2 adımlı hesap doğrulama işlemine geçiş yaptı. Ancak bu doğrulama sisteminin çok kullanışlı ve hesap güvenliğini arttırdığını gören Instagram zaman kaybetmeden hemen kendisi de 2 adımlı doğrulama sistemini dahil etti.

Eğer 2 adımda Instagram hesabınızı nasıl doğrulayabileceğinizi bilmiyorsanız eğer konumuzu okumaya devam etmenizde fayda var. Bu doğrulama işlemi görüldüğünden çok daha basit aslında. Bu işlemi yapabilmek için sadece profil sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan 3 noktalı sekmeye dokunun ve daha sonra açılacak olan pencerede ki “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” butonuna dokunun. Daha sonra açılan pencere de bizden hesap doğrulamamız için bir iletişim numarası istenecek. Bu iletişim numarası aktif olarak kullandığınız bir telefon numarası olmasında size fayda sağlayacak. Aksi halde hesabınız çalındığında yada şifresini unuttuğunuzda bu doğrulamaya yazdığınız telefon numarasına bir kurtarma kodu mesajı gelecek.

Telefon numaramızı yazdıktan sonra telefonumuzu 6 haneli bir doğrulama kod mesaj olarak gönderilecek. Telefonumuza 6 haneli doğrulama kodu geldikten sonra Instagram da bizden istenilen alana o bölüme 6 haneli doğrulama kodunu giriş yapıyoruz. Doğrulama işlemini başarıyla tamamladıktan sonra bizleri daha farklı bir pencere olan “Yedek Kodlar” bölümü karşılayacak. Bu yedek kodlar sayesinde eğer hesabımızı kaybedersek bizden “Doğrulama Kodu” istenildiğinde bu adımda ki yedek kodlardan herhangi birini girmemiz gerekiyor. Aksi bir durumda hesabımıza ulaşam sağlayamayız. Bundan dolayı Instagramın bizlere verdiği bu yedek kodlardan herhangi birini yada hepsinin bir ekran görüntüsü veya yazı ile kaybetmeyeceğiniz bir yerde saklamanızda lazım. Instagram bize toplamda 5 tane yedek kod veriyor. Eğer bu yedeklediğiniz yedek kodlar herhangi birinin eline geçti yada birileri gördüyse herhangi bir sıkıntı yada güvensizlik oluşmaması açısından bu adımdan 5 adet “Yeni Kod” üretebilirsiniz. Yeni kodlar sayesinde hem hesabınızı güvende tutmuş olursunuz hemde tedirgin olmaktan kurtulursunuz.

Bu İki Faktörlü Doğrulama sistemini Instagram‘ın getirmesi biraz uzun zaman aldı desek doğru olur. Çünkü her Sosyal medya uygulamalarında bu özellik çok uzun zaman güncelleme ile gelmişti. Instagram bu konuda biraz geç kaldı fakat zaten kendisi alternatif bir yol kullanıyordu. Eğer Instagram hesabınız başka birinin eline geçtiyse bu durumda Instagram Support(Destek) ekibine bir Talep formu göndererek çalınan hesabın sizin olduğunuzu kanıtladığınız taktirde hesabınıza tekrardan kavuşabiliyordunuz. Bu Talep formunda sizden zaman zaman kimliğiniz fotokopisi de istenebiliniyordu. Hesabınızın şifresini kimseler ile paylaşmayın. ?

Bir önceki yazımız olan İnstagram Bilgisayardan Fotoğraf Paylaşma başlıklı makalemizde instagram bilgisayar, instagram bilgisayardan fotoğraf ve instagram bilgisayardan video hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir