Marmaris Tatili

Marmaris’e tatile gidecek olanlar için, Marmaris’e nasıl gidilir. Kısacası Marmaris hakkında detaylı bilgileri sunarız. Dalaman Havaalanı ve Rodos Feribotları ile kolayca dış dünyaya açılma imkanı bulan, kara ulaşımının yanında , Datça yolu üzerinde bulunması, Fethiye yoluna yakınlığı ile önemli ölçüde turizm yönünden zengin bir yerdir.Yat limanının özelliği nedeniyle de, Akdeniz’deki yatlar için oldukça uygun bir doğal limanı vardır.

Yeşilin ve mavinin tüm tonlarını yılın on iki ayında üzerinde taşıyan, uzun kıyı şeridindeki koyların çokluğu, antik kentlere yakınlığı, doğal güzellikleri, mavi tur olanakları, modern yat limanları, ve insanın aklına gelebilecek , her türlü spor faaliyetlerine uygun mekanlarıyla, yerli ve yabancı tüm turistlerin gözdesi olacak gönüllerince tatillerini geçirebilecekleri cennet bir ilçedir

Akdeniz iklimine sahip oluşu, kışın bile denize girme imkanı sağlarken, etrafını çepeçevre saran sık ve yüksek dağlar ile çam ormanları, dünyada ender görülen Günlük (Liquidamber Orientalis) ağaçları ve geniş yapraklı çınar ağaçları Marmaris’in yeşil dokusunu oluşturur.
MARMARİS’in İKLİMİ
Akdeniz iklimi etkisi altında bulunan Marmaris’te yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir.

MARMARİS ULAŞIMI

Karayolu : Marmaris’ten Türkiye’nin hemen her köşesinden otobüsle ulaşma olanağı bulunmaktadır. Ayrıca, yakın yöreler olan Bodrum, Datça, Fethiye’ye de otobüs seferleri yapılmaktadır. Otobüs terminali ilçe merkezine 2 km. uzaklıktadır..

Otogar Tel:(+90-252) 412 30 37

Havayolu : Dalaman Havaalanı, ilçeye 100 km. uzaklıktadır. Ulaşım 7:30 22:00 arasında tarifeli seferler veya havaalanı servis araçları ile yapılmaktadır. Bodrum Milas havaalanı (142km) diğer alternatif havaalanıdır.

Dalaman Hava Limanı Tel:(+90-252)792 52 91

MARMARİS’de Ne YENİR?

Marmaris’in tarhanası, dondurması ve şurası meşhurdur. Börülce ve et suyundan pişirilen tarhana yaz ayında kışlık olarak hazırlanır. Etin pirinç ile doldurulması suretiyle hazırlanan sura kurban bayramında ve Hıdırellez’de her evde pişer.

MARMARİS’den NE ALINIR?

Geleneksel kadın el sanatları içinde en gelişmiş olan iğne oyalarının türlü çeşitlerini, Marmaris’te bulmak mümkündür. Liman ve çevresi, kale içi ve kale yolundaki mağazalarda,ülkemizin diğer yörelerinden getirilen bakır, ahşap işi dekoratif malzemeler, takılar, yöresel giysiler turistlere sunulmaktadır. Bu arada yöreden reçel ve bal almayı sakın unutmayın.

Yat Limanı arkasında bulunan kalede yer alan Marmaris Müzesi, kalenin 1980–1990 yılları arasında restore edilmesiyle 1991 yılında ziyarete açılmıştır.Beşik tonozlu giriş bahçeye açılmaktadır.Avlunun sağındaki ve solundaki merdivenler surlara çıkış sağlamaktadır.Beşik tonozlu mekanlardan ikisi Arkeoloji Salonu olarak düzenlemiştir.

Bu salonlarda Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine ait amphoralar ile Knidos, Burgaz, Hisarönü kazılarından çıkarılan pişmiş toprak kandiller, cam eserler, sikkeler, süs eşyaları sergilenmektedir.

Etnografya Salonunda ise, Osmanlı dönemi sonuna tarihlenen günlük yaşamla ilgili dokuma, halı, kilim, mobilya, bakır mutfak eşyaları, silahlar, takılar sergilenmektedir.Ayrıca bahçede de çeşitli taş eserler bulunmaktadır.
MARMARİS’de GEZİLECEK YERLER
Taşhan ve Kemerli Köprü, Physkos, Loryma (Bozukkale, Amos, Cedrae, Hydas, Erine, Castabus (Pazarlık), Saranda (Söğüt, Bybassios, Euthenna (Altınsivrisi), Sarıana Türbesi, İbrahim Ağa Cami, Marmaris Kalesi, Cennet Adası, Fosforlu Mağara, İçmeler, Turunç, Kumlubük, Çiftlik, Günnücek, Yalancı Boğaz, Turgut (Şelale), Bozburun

Bir önceki yazımız olan Pamukkale Tatil Köyleri başlıklı makalemizde pamukkale otelleri, pamukkale tatil köyleri ve tatil köyleri hakkında bilgiler verilmektedir.

One thought on “Marmaris Tatili

  1. Ekonomik ve ideal bir tatil için Türkiye’nin en güzel yeri denebilir. Marmaris tatil köyleri de çokta uygun fiyatlı aslında, denemenizde fayda var. En azından ismi yeterli Marmaris Tatili 🙂 Kulağa ne kadar da hoş geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir