Pamukkale Tatil Köyleri

Ege bölgesinin beyaz incisinde bir tatil yapmak için Pamukkale tatil köyleri çok avantajlı fiyatlarla yeni misafirlerini bekliyor. Daha çok kültür turizmi gibi etkinlikler ile turistleri çeken Pamukkale tatil köyleri ile tatil yapmak için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar diyebiliriz.
Karasal iklimin yoğun sıcak ve soğuğu olmadan gezebilmek için bu mevsimler çok uygundur. Yazın ise genellikle insanlar deniz turizmine yöneldiğinden daha çok çevre illerden günübirlik geziler şeklinde buraya gelinebiliyor. Denizli ilimize bağlı olan Pamukkale, tarihi eserleri ve doğal oluşumlarla ortaya çıkan güzellikleri ile dünya çapında bir turizm beldesi.

Özellikle Pamukkale travertenleri kesinlikle görülmeye değer. Fay hattından çıkan maden suları burada çok ilginç bir oluşuma sebep olmuş. Yaklaşık 1500 yıldır 35 derece civarındaki suyun akması ile biriken kalsiyum nedeniyle çok ilginç bir görüntü sergileyen travertenlere gitmeden önce güneş gözlüğünüzü mutlaka yanınıza almanızı tavsiye ederiz.


Her yer bembeyaz taşlardan oluştuğundan güneş biraz rahatsız edici olabiliyor. Ayrıca burada suyun içinde yürümeniz gerekiyor, ayakkabı ve kıyafet seçimini buna göre yapmakta fayda var. Bazı turistler bikini ile gezmeyi bile tercih edebiliyor. Son yıllarda buradaki turizmin artması ile çoğalan otellerden bir kısmı bu maden sularını havuzlarına çevirerek travertenlerin bir kısmının sararmasına neden olmuştur.
Pamukkale’nin kuzey kısmında renkli travertenler görmek de mümkündür. Daha farklı asit ve mineraller içeren maden sularının çökmesi ile meydana gelen bu renkli travertenler görülmeye değer ender oluşumlardan.
Şifalı olduğuna inanılan bu sulardan faydalanmak için her yıl pek çok ziyaretçi Pamukkale’ye akın ediyor. Bu suların şifalı olduğuna dair pek çok efsane bulunmasının yanı sıra yapılan bilimsel araştırmalarla da özellikle tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalıkları, romatizma ve idrar yolları hastalıkları için faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Tatil Köyleri başlıklı makalemizde ekonomik tatil, kıbrıs ve kıbrıs tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir