Polarize Gözlük Nedir

Yaz mevsiminin gelmesiyle, güneş gözlük çeşitlerinden olan polarize camın güneş gözlüğündeki yerini anlatmadan evvel aslında hemen hemen herkesin aşina olduğu polarizasyon kelimesini ve çıkış noktasını açıklamak istiyoruz.

Polarize gözlük nedir ?

Polarizasyon ışınların yansımasının kırılımı anlamına gelmekte ve ilk olarak fotoğraf sektöründe ışığın yansımasını önlemek ve fotoğrafın canlı renklerde kalmasını sağlamak adına kullanılmıştır. Bu polarize filtre ile resimlerde parlama devri sona ermiştir. Şimdilerde ise polarizasyon teriminin sık sık karşımıza çıkması photoshop programlarıyla gerçekleşmektedir.
Programlarda ve fotoğraf makinelerinde kullanılan aynı polarize filtre ise polarize camların üretiminde kullanılmaktadır. Bu işlem ham cam hamurunun içerisine ince bir polarize filtrenin yerleştirilmesiyle gerçekleşir.
Bu nedenle polarize güneş gözlüklerinin şimdiki görevi fotoğraf sektöründeki görevinden çok da farklı değildir.
1940’lardan beri kullanılan bu teknik ışığın her hangi bir yüzeyden yansımasını ve gözü rahatsız etmesini engellemektedir. Böylece gözlerimiz daha az yorulur ve de renkleri daha canlı görebilir, güneş gözlüğü takılıyken çevremizi daha rahat ayırt edebiliriz.
En önemli özelliği bu olmakla birlikte bir diğer önemli özelliği ise gözlerimizi zararlı mor ve ötesi ışınlarına karşı UV filtresi ile koruması ve de buna bağlı olarak göz sağlığımızı korumasıdır.

Polarize Gözlük Testi

Polarize gözlük ile normal gözlük arasındaki fark nedir ?

Camlarının koyu renkli olması ise tek olumsuz yön olarak gösterilebilinir; çünkü polarize güneş gözlüğünün bu özelliği gün doğumu veya gün batımı gibi havanın görece daha karanlık olduğu vakitlerde uykunun gelmesine ve yorgunluğa yol açabilir. Zaten kullanıcı yorumlarına bakacak olursak da tek şikayet odağının bu olduğunu anlayabiliriz. Ancak camlarının koyu renkte olması polarize güneş gözlüklerinin erkekler tarafından daha çok tercih edilmesine de sebebiyet vermektedir.
Peki kimler polarize gözlük kullanmalı?
Polarize gözlük ışığın yansımasını önlediğinden ve de gözlerin yorulmasını engellediğinden katarakt ameliyatı geçirmiş olanlara, ışığa karşı hassas gözlere, araç kullananlara,balıkçılara, su sporları veya golf gibi açık alan sporları ile uğraşanlarına önerilmekte.
Eğer siz de bu gruba dahil iseniz genellikle kahverengi, füme gibi koyu renklerde bulunan ve yeniden 80’lerin retro modasına dönmemizi sağlayan polarize camları veya polarize camlı güneş gözlüklerini optik mağazalarda bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Belgeseler Siteleri başlıklı makalemizde belgesel izle, belgesel siteleri ve yabancı belgesel hakkında bilgiler verilmektedir.

One thought on “Polarize Gözlük Nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir