Zumba Dansı Nedir

Pek çok kişi bir hevesle başladığı spor salonlarından kısa bir sürede vazgeçiyor. Çünkü spor salonlarında bir aletten diğerine geçerek yapılan rutin hareketler bir süre sonra hem yorucu hemde sıkıcı gelmeye başlıyor ve öncelikler kısa sürede yer değiştiriyor. Ancak son yıllarda tüm Dünyayı saran spor trendi olan Zumba ile spor biçim değiştirdi. Zumba sayesinde hem fazla kilolar gidiyor hemde spor dansla birleşerek eğlendiriyor.

Sizde bir türlü düzenli olarak spor yapamıyorsanız Zumba ile tanışmanızın vakti gelmiş demektir. Spor salonlarında grup eğitimi olarak yapılan zumba, son yıllarda tüm Dünyayı saran bir spor dalı. Neden mi ? Çünkü Zumba sayesinde pek çoğumuza sıkıcı gelen spor salonlarındaki rutin hareketlerden kurtuluyor, bir yandan dans ederken bir yandan fazla kilolardan kurtularak kaslarınızı harekete geçiriyorsunuz.

Zumba, 1990’larda, dansçı ve koreograf Alberto Perez tarafından Kolombiya’da, tesadüfi bir şekilde keşfedilmiş bir spor dalı. Aslında yalnızca spor dalı dersek eksik kalır; Zumba için sporun dansla birleştirilmiş hali demek, daha doğru bir tanımlama olabilir. Latin esintili bir dans-fitness programı olan Zumba çılgınlığı, bugün tüm Dünyayı sarmış durumda. Dans ve aerobik figürlerini birleştiren bu sporda salsa, merenge, kumbiya, hip hop, samba, mambo, oryantel ve daha pek çok dans türlerinden hareketler kullanılıyor. Yapılan araştırmalar, hızlı ve yavaş ritimli müziklerle yapılan Zumba egzersizlerinin pek çok spor türünden daha fazla kalori yaktırdığını da ortaya koyuyor.

Bir önceki yazımız olan Stresten Kurtulma Yolları başlıklı makalemizde stresden kurtulmak, stresten çıkan yaralar ve stresten kurtulma hakkında bilgiler verilmektedir.

3 thoughts on “Zumba Dansı Nedir

  1. Avrupada özellikle de orta yaş üstü bayanların sıklıkla tercih ettiği bir zayıflama yöntemi olan bu zumba danslı ile zayıflama gün geçtikçe iyice popüler olmaya devam ediyor.

  2. Zumba dansı spor yapmayı ve kilo vermek için daha zevkli bir hale getiren ve diğer spor çeşitlerine göre daha iyi kalori harcatan bir spor dalı denebilir. Eğlenceli olmasıyla beraber Latin danslarının temel hareketlerini de bu sayede öğrenmiş oluyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir